Przez pięć semestrów uczniowie Liceum Filmowego mają zajęcia z Edukacji filmowej w wymiarze 4 godzin tygodniowo. Do tego dochodzą warsztaty, wyjazdy i realizacja projektów filmowych. Zajęcia specjalistyczne prowadzą czynni zawodowo filmowcy, którzy wykładają na Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Dzisiejsze zajęcia poprowadzili m.in. Marek Brodzki, reżyser filmowy i telewizyjny oraz Anna Salamon-Kalinowska, animatorka kultury i właścicielka studia aktorskiego Mała Filmówka

Zajęcia z edukacji filmowej w I klasie składają się z:
Ćwiczeń filmowych – prowadzi je reżyser i producent filmowy
Technicznych ćwiczeń filmowych – prowadzone przez operatora filmowego
Analizy filmu – prowadzone przez filmoznawcę i historyka kina

W ramach zaliczenia pierwszego semestru, młodzież przygotowuje indywidualne prezentacje Mój ulubiony film – analiza.

Pracą roczną jest przygotowywany w grupach film reklamowy albo teledysk.

Po I klasie następuje podział na specjalności:
aktorską
filmową – reżyseria, montaż, sztuka operatorska, scenariopisarstwo
plastyczną – ukierunkowaną na scenografię i kostiumy

Na edukację filmową w II klasie składają się:
Moja dziesiątka (wszystkie grupy) – zajęcia mające na celu pokazanie dziesięciu dzieł szeroko pojętej sztuki prezentowanych przez zaproszonych gości
Ćwiczenia filmowe (grupa filmowa) – prowadzone przez operatora, reżysera i scenarzystę
Ćwiczenia aktorskie (grupa aktorska)
Ćwiczenia wokalne (grupa aktorska)
Ćwiczenia scenograficzne (grupa plastyczna)
Warsztat filmu rocznego (wszystkie grupy) – zajęcia przygotowujące do realizacji projektów rocznych

Zaliczeniem trzeciego semestru nauki jest indywidualne wystąpienie Moja dziesiątka.

Na koniec drugiej klasy uczniowie przygotowują pokazy aktorskie i wokalne, oraz film dokumentalny.

Edukacja filmowa trwa pięć semestrów. Zwieńczeniem tych zmagań jest zaliczenie w postaci krótkometrażowych filmów fabularnych.