Już 1 kwietnia, w naszym liceum odbędzie spotkanie z Arturem Liebhartem, dyrektorem festiwalu Docs Against Gravity, w którego jury zasiadają nasi uczniowie! Spotkanie rozpocznie się projekcją filmu „The Visit”, na którego podstawie artysta będzie starał się wyjaśnić słuchaczom fenomen Sztuki Dokumentalnej. Będzie to prapremiera filmu, premiera właściwa odbędzie się dopiero na tegorocznym festiwalu Docs Against Gravity.

Staram się być bardziej „yes” manem niż „no” manem.- Mówi o sobie artysta.- Staram się walczyć z grawitacją, bo w walce jest sens. Czuję że ważne są dni, których jeszcze nie znamy. Jest rodzajem wojownika. Wkurza go konsumpcyjny świat, więc na przekór  całemu filmowemu rynkowi zajmuje się dokumentem. Bo jak twierdzi, tylko dokument jest w stanie głębiej poruszyć widza.

Artur Liebhart opowie uczniom o swoim festiwalu, o sztuce filmu dokumentalnego, a także chętnie odpowie na pytania. Spotkanie poprowadzi Krzysztof i Miłosz z klasy II a, którzy zasiadali w młodzieżowym jury zeszłorocznej edycji Docs Against Gravity.

O filmie:

Wizyta (The Visit)

Finlandia, Dania / Finland, Denmark 2014 85 min  Reżyseria / Directed by: Michael Madsen Producent /

Producer: Lise Lense‐Møller Produkcja / Production: Magic Hour Films Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2014 – IDFA Amsterdam

Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami? Czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami? Co im powiemy, gdy ich spotkamy? I w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować?

Wiedeński Uno- city to kompleks budynków stanowiący dziś jedno z czterech głównych miejsc na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70 ubiegłego wieku, powodują, że przypomina on statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarę w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku. Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Dowiadujemy się, jak hipotetycznie mogłoby wyglądać spotkanie z obcymi.

W siedzibie OOSA nagle dzwoni telefon. Dyrektor generalna, astrofizyk Dr Mazlan Othman, informuje, że obcy przybyli. Aby zapobiec panice trzeba uspokoić mieszkańców Ziemi. Jednak przybycie obcych rodzi wiele problemów oraz naukowych, egzystencjalnych i filozoficznych kwestii i pytań. Czy uda się je rozwiązać? Jak zachowamy się wobec obcych i co zrobimy, gdy od nas wyjdą? I w końcu- czy nasze życie po takiej wizycie będzie tak samo, jak przedtem?

Na te i inne pytanie odpowie naszym uczniom sam Artur Liebhart, w środę 1 kwietnia, w kinie Elektronik!
Fotorelacja ze spotkania jak zwykle ukaże się na naszym Facebooku.