Warszawska Szkoła Filmowa i Kino Elektronik zapraszają na projekcję filmu pt. "Na srebrnym globie" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego oraz spotkanie z operatorem prof. Andrzejem Jaroszewiczem. Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 19:00. Jesteś studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej lub uczniem Liceum Filmowego?

Odbierz bezpłatną wejściówkę w kasie kinadołącz do wydarzenia!

Spotkanie będzie dotyczyć produkcji, założeń scenariuszowych i technik użytkowych w filmie. Gość zaprezentuje unikatowe materiały z planu zdjęciowego. "Na srebrnym globie" to legendarny film fabularny jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich reżyserów okrzykniętego obrazoburcą, prowokatorem a z drugiej strony wizjonerem. Film realizowany był w latach 1976-1978, jednak decyzją ówczesnego Wiceministra ds. Kultury i Sztuki - Podsekretarza Stanu ds. Kinematografii - zdjęcia zostały przerwane wiosną 1977 roku, a dekoracje, kostiumy i rekwizyty zniszczone. Andrzej Żuławski uzyskał szansę dokończenia projektu dopiero w 1986 roku. Premiera filmu odbyła się 12 maja 1988 roku na festiwalu filmowym w Cannes.

Polska 1988; 157 min.
Reż. i scen.: Andrzej Żuławski
Zdjęcia Andrzej J. Jaroszewicz
Obsada: Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Krystyna Janda, Henryk Talar, Jan Frycz
Film po rekonstrukcji cyfrowej

Prof. Andrzej Jaroszewicz - wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiF w Łodzi. Przewodniczący Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. W 2002 roku wspólnie z Andrzejem Żuławskim na 10. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Łodzi otrzymał "Złotą Żabę". Pracował przy m.in. "Dekalog VIII" (1988), "Młode wilki" (1995), "Quo vadis" (2001).