W sobotę 16 maja 2015 r. wręczono nagrody 12. Docs Against Gravity Film Festival – jednego z najważniejszych festiwali w Europie, który co roku przyciąga wielotysięczną publiczność w wielu polskich miastach, pokazując najciekawsze dokonania kina dokumentalnego. W tym roku po raz drugi na festiwalu Docs Against Gravity została przyznana Nagroda Akademii Dokumentalnej. Młodzieżowe jury, składające się z uczniów szkół ponadgimnazjalnych współpracujących z Akademią Dokumentalną, wybrało najlepszy film średniometrażowy z konkursu Magicznej Godziny: „Taniec z Marią” („Dancing with Maria”) Ivana Gergoleta.

W skład  jury weszli uczniowie naszego Liceum- Natasza Parzymies, Dominika Gastoł, Jędrzej Gorski, Mateusz Wyszogrodzki i Mikołaj Borowy.

„Taniec z Marią”

Reżyseria:

Ivan Gergolet

Produkcja:

Igor Prinčič, David Rubio, Miha Černec / Transmedia, Imaginada Films, Staragara

Czas trwania:

75 min

Zdjęcia:

Ivan Gergolet, David Rubio

Kraj/rok:

Włochy/Argentyna/Słowenia, 2014

Maria Fux to 90-letnia argentyńska tancerka. We własnym studiu w sercu Buenos Aires pomimo podeszłego wieku nadal tańczy i uczy tańca, zachwycając elegancją i energią młodej tancerki. W jej zajęciach uczestniczą ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk, w tym kobiety i mężczyźni z rozmaitymi rodzajami fizycznego i psychicznego upośledzenia. Każdy ma tu szansę rozwinąć swój własny sposób ekspresji i bez względu na wiek i kondycję odnaleźć w sobie talent tancerza. Fux stosuje własną metodę nauczania, wypracowaną w drodze eksperymentów prowadzonych przez całe życie, opartą na percepcji wewnętrznych rytmów i symbiozie z muzyką. Integracyjne zajęcia, które prowadzi, pozwalają ludziom na nowo rozkwitnąć, pobudzając do zmian i pozytywnego myślenia. Na zajęciach każdy zmaga się z najtrudniejszym w życiu zadaniem: toczy walkę z własnymi ograniczeniami, o których zresztą często nie ma nawet pojęcia. Podobną walkę przez całe życie prowadzi ze sobą również Fux. Ta tancerka cały czas pracuje nad sobą i własnym ciałem. Sprawdza jego granice i możliwości. Taki stosunek do własnej osoby rodzi w Fux tajemniczą wewnętrzną siłę, która budzi optymizm i napędza do pozytywnych zmian nie tylko ją samą, ale także wszystkich, którzy kiedykolwiek mieli szansę ją poznać. Film pokazuje, jak żyje i działa ta zupełnie wyjątkowa artystka. Przypomina również, że każdy z nas ma ograniczenia, z którymi wcześniej czy później chcąc nie chcąc będzie musiał się zmierzyć. Nie ma na to lepszego sposobu niż taniec z tak wytrawną tancerką, jak Maria Fux.